Rynek pieniężny- obejmuje transakcje, handel wszystkimi krótkoterminowymi instrumentami finansowymi w którym uczestniczą koło banków i innych uczestników finansowych także podmioty nie bankowe.
Rynek pieniężny- w wyższym znaczeniu jest to obrót pieniądzem banku centralnego oraz papierami rynku pieniężnego, za te ostatnie uważa się papiery wartościowe które można praktycznie w każdym momencie wymienić na pieniądz banku centralnego. Transakcje zawierane są tutaj między bankami i innymi dużymi instytucjami finansowymi przy czym jest to rynek przede wszystkim transakcji między bankowych które banki wykorzystują do zarządzania płynnością i refinansowania swoich operacji, rynek międzynarodowy charakteryzuje się wysokim stopniem zorganizowania i ściśle przestrzeganymi zasobami.
Cechy rynku pieniężnego:
- ma charakter poza personalny, transakcje zawierane poprzez komunikację lub system informatyczny instytucji finansowych zgodnie z zasadami rachunku ekonomicznego.
- przedmiotem obrotu są wy standaryzowane jednolite instrumenty finansowe w przypadku zbywalnych papierów wartościowych (bonów skarbowych, certyfikatów depozytowych bądź komercyjnych, standaryzacja obejmuje nominały czyli okres zachowalności i sposób rozliczenia natomiast w grupie instrumentów nie zbywalnych na rynku depozytów między bankowych standaryzacja dotyczy terminów realizacji transakcji.
- ma charakter zdecentralizowany nie jest zorganizowany na giełdzie ma charakter rynku funkcjonalnego poza giełdą.
- działa w sposób elastyczny ze względu na brak szczegółowych regulacji prawnych określających sposób jego funkcjonowania. Transakcje są zawierane na bazie wzajemnego zaufania a nawet formy pisemne, szczególną formą jest to że zasady rynku pieniężnego wynikają przede wszystkim z faktu że jest to rynek krótkoterminowy na którym decydujące znaczenie ma czas i szybkość działania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz