czwartek, 28 lipca 2011

Funkcje rynku finansowego


Rynek finansowy określa się jako miejsce zawierania transakcji mających za przedmiot szeroko rozumiany kapitał finansowy. Podstawową funkcją jest przepływ pieniądza od podmiotów posiadających nadwyżkę środków do podmiotów ich nie posiadających , a chcące je zagospodarować. Na tej postawie można stwierdzić , że są finansowymi aktywami dla ich posiadaczy i zobowiązaniami dla emitentów papierów wartościowych

Funkcje rynku finansowego:


  • alokacja, rozmieszczenie zasobów
  • koncentracja i transformacja w czasie
  • elastyczne kształtowanie czasowej struktury konsumpcji i inwestycji 
  • minimalizacja ryzyka




SCHEMAT OGÓLNEJ STRUKTURY RYNKU FINANSOWEGO


Na rynku finansowym występują podmioty: gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, Państwo, zagranica oraz pośrednicy finansowi.  Pośrednicy finansowi to instytucje, które pośredniczą w przepływie środków finansowych między podmiotami mającymi ich nadwyżkę a podmiotami, które mają niedobór. Pośrednicy przyjmują od gospodarstw domowych i przedsiębiorstw niewykorzystane w danym momencie środki, z których udzielają kredytów gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom, które  chcą je uzyskać. Przedsiębiorstwa mogą pozyskiwać środki również bezpośrednio od gospodarstw domowych oferując im udziały. Pośrednicy finansowi mogą również pozyskiwać środki od podmiotów zagranicznych oraz od państwa (od banku centralnego), także w zamian za udziały w ich majątku - akcje.



 









 

2 komentarze:

  1. Co oznacza transformacja w czasie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Funkcja transformacji polega na możliwości natychmiastowej lub przyszłej zamiany formy ulokowanego kapitału (wymiana walorów na inne – bardziej korzystne, lub na pieniądz). Jest to domena giełdy papierów wartościowych.

    OdpowiedzUsuń