czwartek, 28 marca 2013

Zawieranie transakcji na rynku futures

Zawieranie transakcji na rynku futures
Rynek terminowy jest najbardziej spektakularnym rynkiem . Podobnie , jak ma to miejsce w przypadku innych giełd, transakcje odbywają sie w określonych miejscach. Tak więc, w danym miejscu na giełdzie terminowej handluje sie miedzią , gdzie indziej pszenicą. Ale kontrakty terminowe związane z danym towarem różnią sie miedzy sobą terminami dostaw. Ta różnica powoduję ,ze handel wygląda bardzo barwnie, kojarząc sie raczej z olbrzymim chaosem okrzyków i gestów. Halas ten wprowadzają floor traders egzekwujący zlecenia swoich klientów. Poszukują oni w tłumie tych którym mogą sprzedać lub od których mogą kupić zlecone im kontrakty na dany termin i w ilości zgodnej ze zleceniem.
Jeśli znajda druga stronę transakcji , mogą ją zawrzeć na zleconych warunkach. Informacje o zawarciu transakcji przekazują do " reporterów” , którzy , przy pomocy zdefiniowanych gestów ( aby uniezależnić sie od hałasu) przekazują dane zawartej transakcji do systemu informacyjnego giełdy. Cena transakcji jest natychmiast podawana do publicznej informacji a ta informacja rozchodzi sie natychmiast po całym świecie. Oczywiście nawet negocjacja transakcji jest bardzo wystandaryzowana w warstwie gestów i kolejności wykrzykiwanych słów, tak by nie budziła wątpliwości przy jej zawieraniu.

Jak przebiega transakcja na rynku terminowym?
System jest prawie identyczny jak w przypadku giełd akcji. Pierwszy krok to kontakt z brokerem, u którego klient posiada otwarty wcześniej rachunek inwestycyjny pozwalający na przeprowadzanie transakcji. Broker ten odbiera zlecenie. Następnie broker kieruje zlecenie do maklera parkiecie ( odpowiedni pit) poprzez jego system transakcyjny. Makler na parkiecie egzekwuje zlecenie. Informuje swoje biuro o zawarciu transakcji czyli wypełnieniu zlecenia. Broker informuje klienta ,ze zlecenie zostało wykonane. Pierwsza istotna różnica w przeprowadzaniu transakcji na rynku terminowym pojawia sie w tym miejscu. Po zawarciu transakcji klient musi wpłacić tzw. " depozyt zabezpieczający", tzw. 'margin'.
doradca finansowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz