sobota, 20 kwietnia 2013

Depozyt zabezpieczający na rynku futures

Depozyt zabezpieczający ma za zadanie zmniejszenie ryzyka kredytowego stron zawierających transakcje. Wielkość ta jest ustalana dla każdego towaru (commodity) osobno. Wielkość depozytu do kontraktu jest względnie niewielka i jest równa maksymalnej dziennej fluktuacji ceny i przeliczana jest na całkowitą wielkość transakcji. Wymagany poziomu depozytu to jest wielkość depozytu która musi być utrzymana na rachunku inwestycyjnym rynku terminowego futures.
Wielkość ta ulega zmianom zależnym od ruchu ceny rynkowej kontraktu. Jeśli stan depozytu jest niższy od wielkości wymaganej, dodatkowe środki musza zostać przelane na rachunek inwestycyjny (maintenance margin) tak by spełnić wymogi depozytu zabezpieczającego. Jeśli stan środków na koncie przewyższa wymagana wielkość depozytu, nadmiar środków może być umorzony, albo użyty do otwarcia nowej pozycji. Wielkość depozytu jest codziennie wyceniana do rynku “mark to market” aby odzwierciedlać zmiany w wartości zajętej pozycji.


Przykładowo
Producent mleka sprzedał kontrakt futures na mleko po cenie 12,2 $ za jednostkę miary, a producent lodów kupił taki kontrakt. Transakcja miała miejsce 7 marca. (wartość zawartego kontraktu = 12200 USD) Zmiana wielkości depozytu zabezpieczającego dla sprzedawcy i dla kupującego pokazuje tabela obok. Po zawarciu transakcji początkowa wysokość depozytu wynosi 800USD. Wielkość ta jest ustalana przez przepisy giełdy i warunki zawierania kontraktu na , w tym przypadku, mleko. Dla innych towarów jest to wartość z reguły inna. Gdy cena wzrasta , strona która ma dostarczyć towar , którego wartość wzrosła musi dopłacić do depozytu aby zrównoważyć wzrost ryzyka kredytowego. Kupujący towar o zmniejszonej wartości może wycofać odpowiednią cześć depozytu zabezpieczającego. Wartość depozytu ustala sie codziennie ( dzień roboczy) po kursie zamknięcia kontraktu w danym dniu.


Depozyt zabezpieczający - groźba dodatkowego ryzyka. Zawierając transakcję terminową i wpłacając żądaną kwotę depozytu otrzymuje się możliwość kontrolowania dość znacznej kwoty ( cena kontraktu) poprzez stosunkowo małe zobowiązania do regulowania poziomu depozytu. Nie wolno wielkości depozytu traktować jako należności związanej z kontraktem ani oceniać wielkość ryzyka finansowego związanego z transakcją jako ewentualną stratę depozytu. W dniu dostawy musi się bowiem dostarczyć (odebrać) wielkość równa cenie kontraktu a nie depozytu. doradca kredytowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz