poniedziałek, 10 lutego 2014

Finansowanie kapitałem, rynek kapitałowy . Emisja akcji, IPO, kolejne emisje, zasady, rola memorandum

Emisja papierów właścicielskich - emisje na rynku publicznym. Finansowanie wzrostu innowacyjnych przedsięwzięć wymaga angażowania środków nie tylko ich twórców ale i innych inwestorów. Kodeks handlowy , regulujący funkcjonowanie firm przewiduje właściwe formy dla partycypacji kapitałowej w przedsięwzięciach. Przewiduje on istnienie spółki kapitałowej tworzonej przez inwestorów inwestujących swój kapitał we wspólne działanie.


Zgodnie z Kodeksem ( Handlowym) Spółek istnieją dwie główne formy spółek kapitałowych. Są to : spółka z ograniczona odpowiedzialnością ( spółka z o.o.) i spółka akcyjna ( spółka S.A.).

W przypadku spółki z o.o.- udziałowcy wnoszą do spółki aktywa i uczestniczą w ryzykach i beneficjach spółki. Udziały w spółce wiążą się z określeniem ryzyka ponoszonego przez udziałowców- do wysokości wniesionych środków i w udziale w decydowaniu o sprawach spółki takich jak prawo głosu na zebraniach udziałowców w sprawach podziału zysku, likwidacji spółki, wyboru władz spółki.

Spółka akcyjna to rozwiązanie stosowane w przypadku gdy liczba inwestorów jest większa i przewiduje się w przyszłości finansowanie rozwoju spółki przez nowych inwestorów. Historycznie ta forma była stosowana dla finansowania większych przedsięwzięć gdy środki pomysłodawców były za małe by sfinansować przedsięwzięcie i należało zainteresować innych inwestorów do wzięcia w nim udziału w zamian za określone prawa . Akcjonariusze w zbiorowym przedsięwzięciu otrzymywali akcje poświadczające prawa ich udziału w przedsięwzięciu. doradca kredytowy

Akcja- definicja.
To dokument – papier wartościowy, łączący w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym, wynikające z uczestnictwa akcjonariusza w spółce akcyjnej. Także ogół praw i obowiązków akcjonariusza w spółce lub część kapitału akcyjnego Czyli aby pozyskać kapitał na rozwój innowacyjnego przedsięwzięcia emitowali akcje dla innych inwestorów którzy nabywając je stawali się Akcjonariuszami. Emisja akcji to proces dzięki któremu powstaje akcja jako papier wartościowy i następuje wydanie tego dokumentu (emisja) przez wystawcę zgodnie z jego wolą osobie trzeciej.

Przykładem spółki akcyjnej może być Holenderska Kompania Wschodnioindyjska, która w 1602r przeprowadziła pierwszą emisja akcji w historii ludzkości . Wprowadzenie takiej formy inwestowania przyczyniło się do przyśpieszenia rozwoju gospodarczego. Do tej pory jedynie państwo mogło przedsiębrać tak duże inwestycje , dzięki spółkom akcyjnym inwestorzy prywatni mogli połączyć swoje siły i korzystać z dobrodziejstw i ryzyk wspólnego działania. Zdobycie większych środków przez emisje akcji świetnie nadawała się do finansowania budowy okrętów i zakładania faktorii handlowych czyniąc przy okazji z Holandii prawdziwą potęgę handlową. Ten sposób finansowania został szyb skopiowany przez Kompanie Mórz Południowych w Wielkiej Brytanii i Spółek Missipii we Francji. Te akurat przedsięwzięcia doprowadziły do pierwszych kryzysów na rynkach finansowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz