środa, 12 marca 2014

Definicja Akcji jako instrumentu finansowego

Akcja- definicja

To dokument – papier wartościowy, łączący w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym, wynikające z uczestnictwa akcjonariusza w spółce akcyjnej. Także ogół praw i obowiązków akcjonariusza w spółce lub część kapitału akcyjnego Czyli aby pozyskać kapitał na rozwój innowacyjnego przedsięwzięcia emitowali akcje dla innych inwestorów którzy nabywając je stawali się Akcjonariuszami. Emisja akcji to proces dzięki któremu powstaje akcja jako papier wartościowy i następuje wydanie tego dokumentu (emisja) przez wystawcę zgodnie z jego wolą osobie trzeciej.


Jakie dane powinna zawierać Akcja?

Akcja jest wystandaryzowanym instrumentem finansowym . Kodeks spółek przewiduje, że akcja powinna być sporządzona na piśmie i zawierać następujące dane:
(wyjątkiem są akcje spółek publicznych. Spółka publiczna to spółka, której akcje zostały dopuszczone do obrotu giełdowego, które mają formę zdematerializowaną )
  • firmę, siedzibę i adres spółki, 
  • oznaczenie właściwego sądu rejestrowego i numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru, 
  • datę zarejestrowania spółki i wystawienia akcji, 
  • wartość nominalną, serię i numer, rodzaj danej akcji i uprawnienia szczególne z akcji, 
  • wysokość dokonanej wpłaty w przypadku akcji imiennych, 
  • ograniczenia co do rozporządzania akcją, 
  • postanowienia statutu o związanych z akcją obowiązkach wobec spółki, 
  • podpis zarządu i pieczęć spółki; podpis może być mechanicznie odtwarzany.

Akcje są emitowane przez spółkę. Pierwsza seria jest emitowana przy jej założeniu, natomiast następne wiążą się już z podwyższeniem kapitału zakładowego. Akcje o równej wartości nominalne tworzą kapitał spółki. Założyciele spółki dokonują wpłat na akcje w celu pokrycia kapitału spółki.

Cena na akcji spółki to cena nominalna oprócz istnieć może także cena emisyjna, czyli cena po której spółka zbywa akcje, Ta cena może być wyższa niż wartość nominalna akcji. Cena emisyjna to cena po jakiej akcja jest wyceniane przez popyt rynków finansowych na nią jako na papier wartościowy . Różnica ze sprzedaży pomiędzy wartością nominalną a uzyskaną składa się na kapitał zapasowy.

Akcje są niepodzielne. Ale mogą być wydawane w odcinkach zbiorowych obejmujących większą liczbę akcji. Biorąc pod uwagę zasady ładu korporacyjnego i dobre praktyki rynkowe prawa i obowiązki wynikające z akcji powinny być jednakowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz