czwartek, 18 kwietnia 2019

Fundusze inwestycyjne w Polsce

Na polskim rynku usługi wspólnego inwestowania oferowane są w formie funduszy inwestycyjnych- zarządzającym jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych a podstawą prawną funkcjonowania jest Ustawa o Funduszach Inwestycyjnych, oraz firmy ubezpieczeniowe, - w formie funduszu kapitałowego. Czym różni się inwestowanie w formie funduszy inwestycyjnych w porównaniu do innych form zarządzania?
W przypadku wpłaty pieniędzy na lokatę bankową albo na ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy pieniądze wpłacane są do w/w instytucji finansowej i wchodzą w skład bilansu tej instytucji. Instytucja ta jest spółką prawa handlowego a jej właścicielami są Akcjonariusze Spółki.
Wpłaty inwestorów odbywają się do funduszu inwestycyjnego. Fundusz inwestycyjny jest niezależną spółką, której właścicielami są wyłącznie inwestorzy funduszu. Funduszem zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, spółka niezależna od Funduszu. Aktywa Funduszu nie są aktywami spółki zarządzającej. Nad bezpieczeństwem aktywów inwestorów czuwa dodatkowo Bank Powiernik, bank o szczególnej charakterystyce polegającej na tym, że aktywa w powiernictwie nie wchodzą do masy upadłościowej, czyli są bezpieczne i należą do Funduszu nawet w przypadku upadłości banku.
Fundusze inwestycyjne posiadają następujące cechy, które mogą być atrakcyjne dla inwestora. Wiele z nich ogranicza ryzyka inwestowania:
Polityka inwestycyjna – statut.
Statut będący forma umowy z klientem i opisujący jak będą inwestowane jego środki wraz z lista ryzyk i sposobów ich ograniczania. Fundusze bardzo skrupulatnie przestrzegają zapisów statutowych, wiec nie należy je czytać ze zrozumieniem aby np. nie dziwić się dlaczego zarządzający wybranym funduszem akcji z nastaniem bessy nie sprzedał wszystkich posiadanych przez fundusz akcji i nie trzyma pieniędzy w gotówce mimo, ze rynek wciąż spada. Może tak jest zapisane w statucie.
Aktywa – bank powiernik
Nad bezpieczeństwem aktywów czuwa Bank Powiernik (Depozytariusz).
Nadzór Komisji Nadzoru Finansowego.
Bieżący nadzór KNF nad funkcjonowaniem zarządzania wypełniania obowiązków statutowych przez TFI.
Określone koszty
Koszty zarządzania i inne wyraźnie określone w statucie.
Codzienna publikacja wyników
Wyniki funduszy inwestycyjnych regularnie podawane są do wiadomości publicznej. W przypadku funduszy otwartych w każdy dzień roboczy.
Prostota księgowania
W przypadku inwestowania w fundusze inwestycyjne księguje się tylko zakup jednostek funduszy i ich umorzenie a nie ( jak w przypadku asset management wszystkie operacje nabycia i zbycia aktywów.)
Nie bez znaczenia jest odroczenie obowiązku podatkowego. Podatek od zysków kapitałowych w przypadku funduszy inwestycyjnych naliczony jest tylko w momencie umarzania jednostek przez inwestora a nie w przypadku zapadania każdej lokaty funduszu i zbycia aktywów funduszu. Idea przyświecająca rynkowi funduszy inwestycyjnych polega na tym, ze każdy powinien zajmować się działaniem w którym posiada największe doświadczenie. Indywidualny inwestor zdobywa swe oszczędności pracą opartą na jego umiejętnościach i doświadczeniu, przekazując zarządzanie inwestycjami profesjonalistom, którzy poświęcają tej czynności swój cały czas i umiejętności.
TFI oferują dla swych klientów rożne rodzaje funduszy. Fundusze te różnią się nie tylko polityką inwestycyjną, możliwością konwersji między różnymi strategiami inwestycyjnymi ale i pod względem doświadczenia inwestorów. Najpopularniejsze fundusze skierowane do indywidualnych klientów to fundusze otwarte. Dla bardziej zaawansowanych w wiedzy o rynkach finansowych inwestorów rynek oferuje fundusze specjalistyczne i fundusze zamknięte. W przypadku takich inwestycji od inwestora wymagana jest wysoka znajomość rynku.
doradca kredytowy

1 komentarz: